Reliefy Andrzeja Nowackiego

Witam serdecznie, Gratuluję świetnej inicjatywy. Chciałabym skorzystać z możliwości i prosić o kilka słów w temacie Andrzej Nowacki i jego reliefy oraz pastele.

Agnieszko Kulazińska: Reliefy Andrzeja Nowackiego na pierwszy rzut oka należałoby odczytać w odniesieniu do tradycji awangardowej. Pierwszym skojarzeniem przychodzącym na myśl jest tradycja op-artu. Narzucającymi się elementami poszczególnych kompozycji są wertykalne pasy tworzące specyficzny rytm pracy. Wskazuje to na inspiracje zjawiskiem synestezji, przenikaniem się różnych dziedzin sztuki. W tym przypadku mamy do czynienia z wyraźną inspiracją muzyką.

Niektóre z obrazów prezentowanych na stronie artysty swoją kolorystką wyraźnie odwołują się do form sztuki ludowej. Szczególnie wielobarwnego łowickiego pasiaka. Andrzej Nowacki jest artystą od lat tworzącym „na obczyźnie”. Czy zatem jego prac nie należałoby odczytać jako reminiscencji  polskiego krajobrazu, wyrazu tęsknoty za krajem lat dziecinnych? Wertykalne linie wzbudzają wówczas skojarzenia z górzysto-leśnym pejzażem rodzimej Rabki.

Na tą heroiczno-romantyczną interpretację wskazuje również zdjęcie reliefu przesłana do Biura. Restrykcyjny rytm geometrii zakłócony został w nim w centralnej części kompozycji, co sugeruje chęć ucieczki, powrotu, dokonania wyłomu w zrutynizowanej codzienności emigranta.

inne tłumaczenia


Andrzej Nowacki
:

Ciekawa, szalenie ciekawa jest dla mnie interpretacja reliefow Andrzeja Nowackiego,dokonana zapewne przez osobe o duzym zamilowaniu do psychologii.Szczegolnie wzruszyly mnie oznaki ucieczki,codziennosci emigranta, jakie mozna, zdaniem autora, dostrzec w sposobie tworzenia kompozycji.Werdykalne linie przypominaja krajobraz rodzimej Rabki,a formy zostaly zywcem zaczerpniete ze sztuki ludowej.
Przyznaje, ze cos w mojej polskiej duszy gra (inspiracja muzyczna) ,kiedy czytam te mysli, gra nawet na swojska nute.
Andrzej Nowacki nigdy nie byl emigrantem a zaledwie zwyklym mieszkancem kilku krajow Europy,urodzil on sie w Rabce ale przebywal tam zaledwie 7 dni,w szpitalu po urodzeniu,wiec nie wiem na ile dni te daly mu inspiracje do wertykanych kompozycji “krajobrazowych”.Rzeczywiscie tesknota, ta niedefiniowlna,o ktorej Andrzej Nowacki pisl w albumie wydanym w roku 2002 w Krakowie, jest motorem jego poetyki barw i w ogole motorem tworczosci.Trudno jednak powiedziec ,czy jest to tesknota za krajem, moze kobieta,czy chwila.ktorej juz nie ma.Pozdrawiam.Andrzej Nowackififi
:

nic nowego. zarazem wiele blefu. jego informacja o otrzymaniu pollock-krasner stypendium jest klamstwem-www.pkf.orgdodaj własne tłumaczenie