Czesław Mozil: Maszynka do świerkania

Witam. Nie mam pojęcia co Czesław Mozil chciał nam powiedzieć poprzez swój teledysk do piosenki „Maszynka do świerkania”. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Przemysław Gulda: Teledysk Czesława Mozila, towarzyszący piosence „Maszynka do świerkania” opowiada o trudnym losie fotografa w czasach przed epoką paparazzich. O ile dziś fotoreporterzy, polujący na gwiazdy, wyczekujący czasem długie, nudne godziny przed ich domami, mogą narzekać na swój trudny los, o tyle praca ich odpowiedników przed kilkoma dekadami była naprawdę nie godna pozazdroszczenia. Mozil przekonuje o tym w każdej prawie sekwencji swojego wideoklipu, pokazując cały szereg trudnych zadań, z którymi musiał zmagać się fotograf gwiazd. Po pierwsze – nie panował wówczas dzisiejszy kult młodości i żeby zostać gwiazdą, trzeba było odsłużyć kilkadziesiąt lat na froncie walki o popularność. A więc ówczesny fotograf pokazany w teledysku musi zmagać się z fizycznymi słabościami ludzi bardzo wiekowych. Po drugie – rola paparazzi sprzed lat nie ograniczała się tylko i wyłącznie do naciśnięcia migawki – musiał służyć swoim klientom na wszelkie możliwe sposoby, choćby – co widać w jednej ze scen – podawać im do stołu. Na koniec wreszcie pozostaje trzecia niedogodność wykonywania tego zawodu w tamtych czasach: prymitywizm ówczesnego sprzętu fotograficznego, sprawiający, że fotograf musiał wykonać cały szereg nieznanych dzisiejszym fotoreporterom, posługującym się najnowocześniejszymi, elektronicznymi urządzeniami – znakomitym symbolem tej sfery zawodowego życia fotografa z epoki jest powtarzająca się w teledysku kilka razy scena nakręcania korbki, przesuwającej błonę filmową.

Biorąc to wszystko pod uwagę – sugeruje autor teledysku – paparazzi sprzed lat musiał się czuć, jakby to na jego barkach spoczywał los świata. Znakomitą metaforą tego przekonania jest ostatnia scena, w której figurka fotografa zmuszona jest nawet do wykonania tak poważnego i wymagającego zadania, jakim jest zgaszenie słońca na noc. To mówi chyba wszystko o tym, jak ciężki był los ówczesnego fotografa.dodaj własne tłumaczenie