Salvador Dalí: Space Venus

Witam, chciałbym prosić o wytłumaczenie rzeźby Salvadora Dali Space Venus.

Agata Diduszko-Zyglewska: Powiedzmy sobie wprost – najsłynniejsze kobiece rzeźby w historii są pozbawione rąk, a bywa, że i głowy – mówię oczywiście o Wenus z Milo i Nike z…? Tak, zgadli państwo – z Samotraki. Każdy zna te dzieła. Salvador Dali również o nich wiedział i jego Space Venus nie została zdekapitowana przypadkowo. Oczywiście tamtą Wenus i Nike wyrzeźbiono w całości i bez uszczerbków – to czas odebrał im te bardziej peryferyjne fragmenty ich jestestwa – jednak to właśnie w formie okaleczonej stały się naprawdę sławne. Można powiedzieć, że stały się symbolem tego, że czas, który wszystko niszczy i wszystkiemu w końcu odbiera wartość, można okpić.

Dali lubił kpić z czasu – znamy jego rozmyte, rozmiękczone, wymęczone zegary – w jego ujęciu czas nie porządkuje świata, ale jest mu podporządkowany. Jeden z takich zegarów o konsystencji jajka na miękko spływa właśnie po idealnym ciele jego Space Venus. Można śmiało założyć, że Dali pokazał czasowi figę – wyrzeźbił swoją Venus od razu bez fragmentów, które czas mógłby zabrać, a zegar, narzędzie czasu, może tylko spłynąć po jej ponętnych kształtach, nie pozostawiając po sobie najmniejszego śladu.

Pajączki spacerujące po brzuchu Venus to puszczenie oka do widza i podkreślenie kopniaka danemu tym dziełem czasowi poprzez odebranie mu kolejnego atrybutu. Bo przecież prawdziwe pająki możemy spotkać zwykle w okolicy dział sztuki, które są stare, a skoro je oglądamy to znaczy, że przetrwały próbę czasu! Dali nie pozostawia żadnych decyzji czasowi, jego dzieło ma od chwili powstania charakter ponadczasowy i jest to po prostu wpisane w jego kompozycję! (Jak sprytnie… )

Kolejny zabieg Dalego to przecięcie Venus, żeby niczym preparat mikroskopowy ukazała nam swoje wnętrze – i tkwiące w nim jajo. Jajo to symbol nowego życia, odrodzenia i zmartwychwstania. Dali sugeruje nam, że chociaż jego Venus jest z kamienia to ma moc twórczego zapładniania. Można też pójść nieco innym tropem – w mitach niektórych ludów pogańskich świat jawił się właśnie jako wielkie jajo, jeśli dodamy do tej refleksji przydomek Venus Dalego, który brzmi „kosmiczna” (space) – możemy uznać, że hiszpański artysta dosyć nieskromnie sugeruje nam, że zapładniająca moc jego dzieła nie tylko pokona czas, ale również przekroczy, zbyt ciasne dla jego horyzontów, granice stratosfery.dodaj własne tłumaczenie